Jak sezonować wołowinę na steki?
Temat sezonowania wołowiny zdaje się być bardzo popularny, zarówno w branży gastronomicznej, jak i w kręgach prywatnych miłośników steków. Nie każdy z nich jednak wie, że proces ten może przeprowadzić samodzielnie w warunkach domowych. Wystarczy posiadać pakowarkę próżniową, która umożliwi nam zamknięcie wołowiny w membranowe woreczki A-vac. Ta specjalna folia umożliwia oddawanie wilgoci z mięsa i jego powolne „suszenie” najbardziej szlachetną metodą na sucho. Proces ten może zachodzić w domowej lodówce, przy zachowaniu wokół dojrzewanego mięsa odpowiednio dużo wolnej przestrzeni. To ważne aby cyrkulacja powietrza przebiegała prawidłowo. Wołowinę w kawałku lub poporcjowaną na steki należy zamknąć próżniowo w optymalnej wielkości woreczek A-vac, bez uprzedniego mycia. Z racji, że nie jest to opakowanie moletowane (folia nie posiada struktury), do tego celu należy wykorzystać pomocniczy pasek z folii strukturalnej, należący do zestawu.
Tak zamkniętą wołowinę należy umieścić w najzimniejszej części lodówki, najlepiej na półce typu ruszt. Temperatura powinna utrzymywać się pomiędzy +1 a +4 °C. Maksymalny czas leżakowania wołowiny w tej postaci wynosi 28 dni, lecz dla rozpoczynających przygodę zaleca się 14-dniowe sezonowanie.
Szafa DRY AGER dla koneserów wołowiny
Miłośnicy steków o grubszym portfelu mogą sięgnąć po bardziej zaawansowane i profesjonalne rozwiązanie, jakim są szafy do sezonowania wołowiny. Model Dry Ager DX500 jest wprost idealny do domowych warunków i może stanowić zaskakujące wyposażenie kuchni bądź barku. Bez wątpienia taka „lodówka” zaintryguje naszych gości, podobnie jak smak sezonowanego steka niczym z najlepszej restauracji.